Uwaga !
W dniu 24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy zmieniające ustawę o odnawialnych źródłach energii, w związku z obowiązywaniem stanu epidemii Covid-19.
W rezultacie tych zmian certyfikaty instalatora OZE, których ważność upływa w okresie obowiązywania stanu epidemii (czyli od 20 marca 2020 r.) zachowują ważność, jednak nie dłużej niż do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.
Zgodnie z art. 139 ust. 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz.U. z 2015 r. poz. 478, z późn. zm.), certyfikat potwierdzający posiadanie przez instalatora kwalifikacji do instalowania danego rodzaju instalacji odnawialnego źródła energii jest ważny przez okres 5 lat.
Ważność certyfikatu może zostać przedłużona na okres kolejnych 5 lat, jeżeli instalator:
- spełnia warunki wydania certyfikatu określone w art. 136 ust. 3 lub 4 ustawy,
- ukończył, w terminie 12 miesięcy poprzedzających dzień upływu ważności certyfikatu szkolenie przypominające,
- zainstalował, poddał modernizacji lub utrzymuje w należytym stanie technicznym co najmniej pięć mikroinstalacji, małych instalacji lub instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600kW.
Wniosek o przedłużenie ważności certyfikatu należy złożyć najpóźniej w terminie 30 dni przed dniem upływu ważności certyfikatu.
Wniosek znajdziesz TUTAJ
Do wniosku dołącza się:
1) oświadczenie o spełnianiu warunków, o których mowa w art. 136 ust. 3 lub ust. 4 ustawy – wzór znajduje się TUTAJ
2) zaświadczenie wydane przez akredytowanego organizatora szkoleń o ukończeniu, w terminie 12 miesięcy poprzedzających dzień upływu ważności certyfikatu, szkolenia przypominającego,
3) wykaz zainstalowanych, poddanych modernizacji lub utrzymywanych w należytym stanie technicznym co najmniej pięciu mikroinstalacji, małych instalacji lub instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW potwierdzających ciągłość jego pracy, zawierający w szczególności:
- wskazanie miejsca lub miejsc zainstalowania instalacji,
- opis mikroinstalacji, małej instalacji albo instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW, w szczególności jej rodzaj i moc zainstalowaną elektryczną, z określeniem rodzaju wykonanych czynności.
Formularz wykazu do pobrania: wersja edytowalna/nieedytowalna
4) oświadczenie zastępujące pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań – wzór znajduje się TUTAJ
5) potwierdzenie dokonania opłaty za przedłużenie ważności certyfikatu. Opłata za przedłużenie ważności certyfikatu w zakresie jednego rodzaju odnawialnego źródła energii wynosi 491,82 PLN. Opłatę należy wnieść na konto oddziału lub biura terenowego UDT, do którego składany jest wniosek o przedłużenie. Numery rachunków
znajdują się w zakładce Kontakt.
Wypełniony wniosek możesz złożyć w dowolnym oddziale lub biurze terenowym UDT, ale w celu przyspieszenia procedury
zachęcamy do składania wniosku w biurze lub oddziale, który wystawiał certyfikat lub do którego składano wniosek o
wydanie certyfikatu.
Wniosek możesz złożyć poprzez:
- wysłanie drogą w pełni elektroniczną, korzystając z portalu eUDT. Akceptowane są także zaświadczenia wydane przez akredytowany ośrodek szkoleniowy w postaci elektronicznej, podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- wysłanie drogą w pełni elektroniczną, korzystając z portalu ePUAP. Akceptowane są także zaświadczenia wydane przez akredytowany ośrodek szkoleniowy w postaci elektronicznej, podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- wysłanie pocztą tradycyjną,
- złożenie osobiście w biurze lub oddziale terenowym UDT, który wystawiał certyfikat lub do którego składano wniosek o wydanie certyfikatu.
Jeżeli we wniosku nie wskazano adresu instalatora i nie ma możności ustalenia tego adresu na podstawie posiadanych danych, wniosek pozostawia się bez rozpoznania.
Jeżeli wniosek nie czyni zadość wymaganiom określonym w ust. 2, Prezes UDT wzywa instalatora do usunięcia braków w terminie 7 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.