Norma ISO 50001 – „Systemy zarządzania energią. Wymagania i zalecenia użytkowania." wprowadza oraz opisuje pojęcie zarządzania energią stawiając za cel efektywne gospodarowanie energią w każdej formie. Określa wymagania dla systemu zarządzania energią, które pozwolą przedsiębiorstwu na systematyczne dążenie do ciągłej poprawy efektywności użytkowania energii, biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i inne wymagania, które przedsiębiorstwo powinno spełniać. System zarządzania energią jest szczególnie istotny w energochłonnej gałęzi przemysłu lub w przypadku konieczności sprostania wymaganiom i regulacjom dotyczącym emisji gazów cieplarnianych. Norma może funkcjonować niezależnie lub może być zintegrowana z innymi systemami zarządzania.
Korzyści z wdrożenia oraz certyfikacji systemu zarządzania energią:
- Poprawa efektywności energetycznej.
- Zmniejszenie kosztów energii (redukcja zużycia energii).
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych.
- Wprowadzenie właściwego nadzoru nad systemem zarządzania energią w organizacji.
- Zgodność z wymaganiami prawnymi związanymi z efektywnością energetyczną.
- Możliwość integracji z innymi systemami zarządzania.
UWAGA!
21 sierpnia 2018 ukazała się norma ISO 50001:2018 - System zarządzania energią. Wymagania i wytyczne do stosowania. W nowym wydaniu normy ISO 50001 zmodyfikowana została struktura normy oraz doprecyzowane zostały niektóre wymagania dot. m.in. przeglądu energetycznego, roli najwyższego kierownictwa oraz kultury organizacji. W nowym wydaniu normy zastosowano układ HLS (High Level Structure), co ułatwia jej integrację z normami ISO 14001:2015 oraz ISO 9001:2015.
Zgodnie z rezolucją IAF 2017-14 okres przejściowy wynosi trzy lata od daty publikacji, w związku z tym certyfikaty wydane na poprzednie wydanie normy tracą ważność z dniem 20 sierpnia 2021 r.
Zgodnie z rezolucją IAF UDT-CERT zaprzestanie przeprowadzania auditów na zgodność z ISO 50001:2011 z dniem 20 lutego 2020 r.
Organizacje posiadające certyfikat wg normy PN-EN ISO 50001:2012 wydany przez UDT-CERT, gotowe do certyfikacji wg normy PN-EN ISO 50001:2018 proszone są o zgłoszenie gotowości do certyfikacji przy audicie w nadzorze min. 2 miesiące przed terminem auditu na adres e-mail: cert@udt.gov.pl. Organizacje, które planują przeprowadzić przejście na nowe wydanie normy poza planowanymi audytami nadzoru powinny zgłosić się do UDT-CERT w celu ustalenia indywidualnych warunków przejścia.
DOKUMENTY
- Program certyfikacji - aktualizacja 10.10.2019
WNIOSKI