Uwaga!
W związku z nowym wydaniem normy ISO 50003 Wymagania dla jednostek auditujących i certyfikujących systemy zarządzania energią informujemy, że podczas prowadzonych przez UDT-CERT auditów nadzoru SZE auditorzy będą szukali dowodów na wdrożenie działań mających służyć poprawie wyniku energetycznego.
Podczas auditu nadzoru certyfikowana organizacja nie musi przedstawić poprawy wyniku energetycznego.
Podczas auditu certyfikacji czy ponownej certyfikacji nadal obowiązuje konieczność udowodnienia poprawy wyniku energetycznego.
Norma ISO 50001 – „Systemy zarządzania energią. Wymagania i zalecenia użytkowania." wprowadza oraz opisuje pojęcie zarządzania energią stawiając za cel efektywne gospodarowanie energią w każdej formie. Określa wymagania dla systemu zarządzania energią, które pozwolą przedsiębiorstwu na systematyczne dążenie do ciągłej poprawy efektywności użytkowania energii, biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i inne wymagania, które przedsiębiorstwo powinno spełniać. System zarządzania energią jest szczególnie istotny w energochłonnej gałęzi przemysłu lub w przypadku konieczności sprostania wymaganiom i regulacjom dotyczącym emisji gazów cieplarnianych. Norma może funkcjonować niezależnie lub może być zintegrowana z innymi systemami zarządzania.
Korzyści z wdrożenia oraz certyfikacji systemu zarządzania energią:
- Poprawa efektywności energetycznej.
- Zmniejszenie kosztów energii (redukcja zużycia energii).
- Redukcja emisji gazów cieplarnianych.
- Wprowadzenie właściwego nadzoru nad systemem zarządzania energią w organizacji.
- Zgodność z wymaganiami prawnymi związanymi z efektywnością energetyczną.
- Możliwość integracji z innymi systemami zarządzania.
UWAGA!
21 sierpnia 2018 ukazała się norma ISO 50001:2018 - System zarządzania energią. Wymagania i wytyczne do stosowania. W nowym wydaniu normy ISO 50001 zmodyfikowana została struktura normy oraz doprecyzowane zostały niektóre wymagania dot. m.in. przeglądu energetycznego, roli najwyższego kierownictwa oraz kultury organizacji. W nowym wydaniu normy zastosowano układ HLS (High Level Structure), co ułatwia jej integrację z normami ISO 14001:2015 oraz ISO 9001:2015.
Zgodnie z rezolucją IAF 2017-14 okres przejściowy wynosi trzy lata od daty publikacji, w związku z tym certyfikaty wydane na poprzednie wydanie normy tracą ważność z dniem 20 sierpnia 2021 r.
Zgodnie z rezolucją IAF UDT-CERT zaprzestanie przeprowadzania auditów na zgodność z ISO 50001:2011 z dniem 20 lutego 2020 r.
Organizacje posiadające certyfikat wg normy PN-EN ISO 50001:2012 wydany przez UDT-CERT, gotowe do certyfikacji wg normy PN-EN ISO 50001:2018 proszone są o zgłoszenie gotowości do certyfikacji przy audicie w nadzorze min. 2 miesiące przed terminem auditu na adres e-mail: cert@udt.gov.pl. Organizacje, które planują przeprowadzić przejście na nowe wydanie normy poza planowanymi audytami nadzoru powinny zgłosić się do UDT-CERT w celu ustalenia indywidualnych warunków przejścia.
DOKUMENTY
- Program certyfikacji- aktualizacja 17.05.2022
WNIOSKI