Urząd Dozoru Technicznego, zgodnie z art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, prowadzi akredytację organizatorów szkoleń, w zakresie dotyczącym instalowania danego rodzaju odnawialnego źródła energii, czyli:

  • kotłów i pieców na biomasę,
  • systemów fotowoltaicznych,
  • słonecznych systemów grzewczych,
  • pomp ciepła,
  • płytkich systemów geotermalnych.

Osoba ubiegająca się o wydanie certyfikatu instalatora OZE w drodze przystąpienia do egzaminu w UDT musi ukończyć szkolenie podstawowe przeprowadzone przez organizatora akredytowanego w UDT.

Zgodnie z art. 146 ustawy o odnawialnych źródłach energii akredytowanym organizatorem szkolenia podstawowego lub przypominającego może być podmiot, który:

1. posiada system zarządzania szkoleniami;

2. posiada warunki lokalowe i wyposażenie gwarantujące prawidłowe przeprowadzenie szkoleń;

3. dysponuje kadrą posiadającą kwalifikacje niezbędne do przeprowadzenia szkolenia;

4. uzyskał akredytację Prezesa UDT w zakresie szkolenia odpowiedniego dla danego rodzaju odnawialnego źródła energii.

 

System zarządzania szkoleniami powinien zawierać:

1. wskazanie osoby odpowiedzialnej za zarządzanie organizacją szkoleń;

2. procedurę dokumentowania i weryfikacji kompetencji osób prowadzących szkolenia oraz zapewnienia aktualizacji ich wiedzy;

3. procedurę rejestrowania uczestników szkoleń oraz dokumentowania przebiegu szkoleń wraz z oceną ich efektywności;

4. procedurę nadzoru nad:

  • aktualizacją i dokonywaniem zmian w programach szkoleń i materiałach szkoleniowych,
  • stanem urządzeń technicznych, w tym wyposażeniem laboratoryjnym lub innymi urządzeniami do zajęć praktycznych;
5. zasady informowania o:
  • wysokości opłat za szkolenia oraz trybie ich wnoszenia,
  • miejscu oraz czasie szkolenia,
  • zakresie programowym szkolenia, w tym przepisach prawnych, normach, specyfikacjach technicznych i innych pomocach niezbędnych do realizacji programu szkolenia,
  • wyposażeniu dostarczanym przez organizatora, w tym środkach ochrony indywidualnej, oraz wymaganiach bezpieczeństwa i higieny pracy związanych z miejscami szkolenia.

Dodatkowe informacje odnośnie wymagań w stosunku do organizatorów szkoleń zawarte są w odpowiednich aktach wykonawczych do ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.

Wniosek o udzielenie akredytacji należy złożyć w wybranym oddziale terenowym UDT. Wypełniony wniosek można wysłać pocztą, drogą elektroniczną przez ePUAP (opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym albo profilem zaufanym ePUAP) lub złożyć osobiście. Istnieje także możliwość złożenia wniosku drogą w pełni elektroniczną, korzystając z portalu e-UDT. Lista oddziałów UDT wraz z danymi teleadresowymi znajduje się w zakładce Kontakt. Wzór dokumentu do pobrania znajduje się poniżej w sekcji "WNIOSKI". Do wniosku należy dołączyć dokumenty wymienione w wykazie w pkt. 5 oraz potwierdzenie dokonania opłaty za udzielenie akredytacji.

 

Opłata za udzielenie akredytacji organizatorowi szkoleń w zakresie jednego rodzaju odnawialnego źródła energii wynosi 10 733,22 PLN. Kwotę opłaty należy przelać na konto wybranego oddziału UDT. Numery kont podane są w zakładce Kontakt. W tytule przelewu należy wpisać: „Przedpłata za akredytację ośrodka OZE” oraz podać nazwę firmy.

Zgodnie z art. 157 ust. 3 ustawy o odnawialnych źródłach energii opłata nie podlega zwrotowi w razie odmowy przez Prezesa UDT udzielenia akredytacji.

Akredytacja jest ważna przez 5 lat od dnia udzielenia i podlega okresowej weryfikacji, nie rzadziej niż raz w czasie ważności udzielonej akredytacji.

Zgodnie z art. 158 ustawy o odnawialnych źródłach energii, po udzieleniu akredytacji dane organizatora szkoleń zostają umieszczone w Rejestrze akredytowanych organizatorów szkoleń, który jest publikowany na stronie internetowej Urzędu Dozoru Technicznego

 

DOKUMENTY:

 

WNIOSKI: