Okres wakacyjny to czas zabaw i rekreacji. Popularną i lubianą przez dzieci formą spędzania wolnego czasu jest korzystanie z atrakcji w parkach rozrywki i na placach zabaw. Organizatorzy prześcigają się w zapewnieniu jak największej liczby rozmaitych urządzeń: huśtawek, karuzeli, kolejek szynowych i podwieszanych. Wybierając się z rodziną do tego typu miejsc warto wiedzieć, iż te kolorowe, ruchome konstrukcje to nic innego jak urządzenia techniczne, a niektóre z nich podlegają dozorowi technicznemu. |
Karuzele, czyli przenośniki osobowe kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym przeznaczone do celów rekreacyjno-rozrywkowych dzielimy na trzy grupy: przenośniki o ruchu wokół osi pionowej lub odchylonej od pionu. Do tej grupy zaliczamy karuzele podłogowe (rys.1), łańcuchowe (rys.2) czy karuzele typu „tower" (rys.3).przenośniki o ruchu wokół poziomej osi obrotu, zwykle zwane „młynami"(rys. 4 i 5).przenośniki o ruchu wokół dowolnych dwu lub więcej osi obrotu. W ostatniej grupie występują min. „ławki" (rys.6 w podanym przykładzie o dwu osiach ruchu), „centyfugi" (rys.7), „skaty" (rys.8), oraz inne (rys.9).
Korzystanie z urządzeń, które nie są w pełni sprawne to realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Brak kontroli nad stanem technicznym, konstrukcyjnym oraz niewłaściwa eksploatacja może być przyczyną wypadków. Częstymi technicznymi przyczynami zdarzeń zagrażających życiu są: rozsprzęglenie się mechanizmu podnoszenia, sklejenie się styków elektrycznych w obwodzie siłowym czy pęknięcie spawu. Systematyczne badania inspekcyjne i dopuszczenie do użytku przez powołaną do tego instytucję jaką jest Urząd Dozoru Technicznego pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków.
Kolejnym aspektem, na który powinno się zwrócić uwagę to jasne i zrozumiałe zasady prawidłowego użytkowania karuzeli z wymienionymi kryteriami dotyczącymi ograniczeń wiekowych, wagowych i zdrowotnych. Stosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji użytkowania oraz pełen dozór techniczny to podstawa bezpiecznej eksploatacji. Przyczynami wypadków w grupie przenośników osobowych zgłoszonych do UDT i objętych dozorem technicznym są głównie tzw. czynniki zewnętrze, np.: niewłaściwa eksploatacja i niedbała obsługa (dane z raportu „Analiza nieszczęśliwych wypadków i niebezpiecznych uszkodzeń urządzeń technicznych za 2013 rok").
Mając powyższe na uwadze, warto zapoznać się z historiami, które wydarzyły się naprawdę.
W 2008 r. w Solinie doszło do groźnego wypadku – nastolatka wypadła z rozpędzonej karuzeli z wysokości 5 metrów spadając na beton, dwóch mężczyzn spadło na metalową konstrukcję. Pracownik, który obsługiwał urządzenie miał prawie 3 promile alkoholu we krwi.
W 2013 r. w parku rozrywki w woj. Wielkopolskim lekceważenie przepisów BHP i niedbalstwo organizatorów doprowadziło do wypadku, który mógł zakończyć się śmiercią. W bawiące się dzieci na karuzeli wystrzeliła lina przymocowana do stojącej tuż obok dmuchanej zjeżdżalni i owinęła się na szyi małego chłopca. Kilkulatkowi w ostatniej chwili udało się oswobodzić z pętli. Mimo tego zdarzenia nikt z personelu nie zatrzymał obracającego się urządzenia i lina zawinęła się na szyi kolejnego dziecka.
Do wypadku z udziałem 17 osób, głównie dzieci doszło w miejscowości Tök, pod Budapesztem. Pękły dwa elementy nośne karuzeli, która runęła na ziemię z wysokości kilku metrów przygniatając dzieci. Czworo z poszkodowanych doznało rozległych, poważnych urazów kręgosłupa oraz licznych złamań.
10 sierpnia br. w wesołym miasteczku pod Otwockiem siedmioro nastolatków siedząc na karuzeli zostało porażonych prądem. Urządzenie było niewłaściwie podłączone, brakowało uziemienia oraz zabezpieczenia przeciw porażeniom.
Bądźmy świadomymi i odpowiedzialnymi rodzicami. Korzystając z atrakcji w wesołych miasteczkach sprawdźmy czy urządzenie posiada zieloną naklejkę UDT z datą następnego badania technicznego. Jej umieszczenie nie jest co prawda obowiązkowe, ale jest to informacja, że karuzela została zgłoszona do dozoru technicznego i podlega okresowym badaniom pod kątem jej sprawności technicznej i bezpieczeństwa eksploatacji. Nie bójmy się korzystać z naszego prawa do informacji: o pozwoleniach, aktualnych badaniach inspekcyjnych czy innych świadectwach.
Pamiętajmy – udane wakacje to bezpieczne wakacje.