30 maja 2019 r. odbyła się VI Konferencja Urzędu Dozoru Technicznego „Nauka, technika, przemysł – technologie dla bezpieczeństwa publicznego”. Konferencja objęta była honorowym patronatem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
Wydarzenie to dało impuls do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla wszystkich zainteresowanych stron, a także miało na celu zacieśnienie współpracę pomiędzy środowiskami: nauki, techniki i biznesu.
Jednym z celów strategicznych UDT na lata 2017 – 2020 było wdrożenie elektronicznej obsługi klienta. W zeszłym roku z sukcesem uruchomiony został portal eUDT, który zaprezentował Piotr Majcherkiewicz, dyrektor Departamentu Informatyki UDT.
Elektromobilność a energetyka - to tytuł debaty w ramach I panelu dyskusyjnego. Moderatorem debaty był pan dr. Inż. Stanisław Tokarski z Centrum Energetyki AGH.
Ponadto w debacie udział wzięli:
- Szymon Byliński, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, Ministerstwo Energii
- Jacek Błaszczyński, Dyrektor ds. Projektów PGE Nowa Energia Sp. z o.o.
- Mateusz Figaszewski, Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju E-mobilności i PR, SOLARIS BUS & Coach S.A.
- Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląskiej-Zagłębiowskiej Metropolii
- Robert Zasina, Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja S.A.
- Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych
- Andrzej Ziółkowski, Prezes UDT.
Uczestnicy debaty rozmawiali na tematy dotyczące nowych regulacji i dotychczasowych działań administracji w zakresie elektromobilności w Polsce, planów i wyzwań w obszarze Infrastruktury.
Tematem II panelu dyskusyjnego, którego moderatorem był prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl z AGH w Krakowie, było "Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych i procesów produkcyjnych".
Ponadto w debacie udział wzięli:
- Tomasz Branicki, Dyrektor ds. Techniki, Grupa Lotos S.A.
- Maciej Pyznar, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych ComCERT S.A.,
- prof. dr hab. Marek Dźwiarek, CIOP PIB
- Michał Jaworski, Dyrektor Strategii Technologicznej Microsoft Sp. z o.o.
- Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju, UDT
Zagadnieniami podejmowanymi w dyskusji były m.in.: nowe podejście do diagnostyki maszyn i urządzeń – dobranie odpowiednich metod badawczych do procesu produkcyjnego, współpraca z polskimi wiodącymi uczelniami wyższymi w zakresie wdrożenia nowych metod badawczych, rozwiązania przemysłu 4.0 – technologie wspierające bezpieczeństwo instalacji procesowych, technologie IT w diagnostyce predykcyjnej oraz bezpieczeństwo, czyli odpowiedzialność za ludzi pracujących przy urządzeniach technicznych.
W dalszej części konferencji przedstawiciele UDT zaprezentowali innowacyjne działania UDT w zakresie inspekcji urządzeń technicznych, nowych metod badawczych oraz usługi UDT - CERT w zakresie realizacji inwestycji.
Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy.