24 maja odbyła się V Konferencja Urzędu Dozoru Technicznego „Nauka, technika, przemysł – technologie dla bezpieczeństwa publicznego”. Konferencja objęta była honorowym patronatem Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.
Wydarzenie to dało impuls do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań dla wszystkich zainteresowanych stron, a także miało na celu zacieśnienie współpracę pomiędzy środowiskami: nauki, techniki i biznesu.
Temat elektromobilności rozpoczął I panel dyskusyjny naszej konferencji. Moderatorem debaty był pan dr. Inż. Stanisław Tokarski z Centrum Energetyki AGH.
Ponadto w debacie udział wzięli:
- Szymon Byliński, Koordynator Zespołu Jakości Paliw Ciekłych i Paliw Alternatywnych w Transporcie, Departament Ropy i Gazu, Ministerstwo Energii
- Mateusz Figaszewski – Pełnomocnik Zarządu ds. Rozwoju E-mobilności i PR, SOLARIS BUS & Coach S.A.
- Jacek Mizak – Koordynator Projektów, w Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych,- Andrzej Ziółkowski – Prezes UDT.
- Prezentację wprowadzającą pt. „Rola UDT w rozwoju Elektromobilności w Polsce”, wygłosił Paweł Smoliński Kierownik Wydziału Rozwoju Usług Technicznych i Metod Badawczych UDT, Lider Projektu „Standaryzacja wymagań technicznych dla infrastruktury ładowania”.
- - Robert Zasina - Prezes Zarządu Tauron Dystrybucja S.A., oraz
Uczestnicy debaty rozmawiali na tematy dotyczące nowych regulacji i dotychczasowych działań administracji w zakresie elektromobilności w Polsce, planów i wyzwań w obszarze Infrastruktury. Mowa była również o udziale UDT w projekcie elektromobilności w zakresie standaryzacji wymagań technicznych dla infrastruktury ładowania.
O cyberbezpieczeństwie rozmawiali uczestnicy podczas II panelu dyskusyjnego, którego moderatorem był Dariusz Piotrowski – Dyrektor generalny DELL EMC.
Ponadto w debacie udział wzięli:
- Prof. Tomasz Chlebowski - Prezes Zarządu ComCERT S.A.,
- Juliusz Brzostek - Dyrektor NC Cyber w NASK – Państwowy Instytut Badawczy,
- dr inż. Jacek Jarmakiewicz – Zastępca Dyrektora Biura Służb Technicznych ds. Usług IT w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,
- Adam Politowski – Główny Specjalista Wydziału Ochrony Infrastruktury Krytycznej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa,
- Jarosław Sordyl – Z-ca Dyrektora ds. Cyberbezpieczeństwa, Polskie Sieci Elektroenergetyczne,
Tematami podejmowanymi w dyskusji były: cyfrowa gospodarka i digitalizacja, strategia cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017-2022, a także ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, cyberzagrożenia, raportowanie cyberataków. Na koniec uczestnicy debaty starali się odpowiedzieć na pytanie co oznacza pojęcie „bezpieczna organizacja”.
W dalszej części konferencji przedstawiciele UDT zaprezentowali innowacyjne działania UDT w zakresie inspekcji urządzeń technicznych.
Drony zamiast rusztowań – to prezentacja, o możliwości wykorzystania bezzałogowców, w badaniach technicznych prowadzonych w ramach inspekcji. Prezentację przedstawił Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju.
Kolejny temat, który został zaprezentowany przez Jacka Kocięckiego Dyrektora Departamentu Techniki, to nowoczesne metody oceny zbiorników. Następnie Wojciech Manaj, Dyrektor CLDT przedstawił prezentację pt. „Mobilne laboratoria UDT – odpowiedź na potrzeby rynku.”
Ostatnią prezentacją było wystąpienie Dyrektora Departamentu Certyfikacji i Oceny Zgodności – Jacka Niemczyka, który przedstawił temat UDT partnerem przy realizacji inwestycji.
Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy.